Pečeňová diéta

Pečeňová diéta

Pečeň je najväčšia žľaza v organizme. Má veľa úloh, najmä pri látkovej premene. Oprávnene je pokladaná za chemické laboratórium ľudského tela.  Všetky tri základné druhy živín – cukry, bielkoviny a tuky – sa po rozložení v tráviacom ústrojenstve dostávajú krvou do pečene, kde sa ďalej spracúvajú. Pečeň zneškodňuje jedovaté látky, vylučuje žlč, vytvára veľa enzýmov, ktoré sú potrebné pri chemických pochodoch v tkanivách. Podieľa sa na látkovej premene stravy na vitamíny, hormóny, elektrolyty a ďalšie látky, ktoré sú nevyhnutné pre život. Dôležitú úlohu zohráva aj pri zrážaní krvi.

Hlavné pravidlá pri pečeňovej diéte

Pečeňová diéta napomáha k správnej funkcii pečene a chráni ju pred nadmerným zaťažením. Pečeň zaťažuje napríklad prejedanie sa, konzumácia spracovaných potravín, vyprážaných jedál, stres alebo vystavovanie sa rôznym látkam znečisťujúcim životné prostredie. Keď je pečeň zaťažená, nedokáže efektívnym spôsobom spracovávať toxíny, tuk a bielkoviny.

Diéta spočíva vo vynechaní živočíšnych i rastlinných tukov, živočíšnych bielkovín, nesmie sa koreniť. Nevhodné sú tučné mäsá, masť, slanina, údeniny ako sú salámy, paštéty, klobásy. Ďalej potom tučné ryby ako losos alebo makrela. Z mliečnych výrobkov to sú maslo, smotana, šľahačka, jogurty s obsahom tuku nad 4%, tvrdé syry nad 30%. Pre svoj vysoký obsah tukov nie sú vhodné ani orechy – napr. búrske oriešky, mandle, kokos, ale ani semienka ako sú napr. slnečnicové semienka alebo aj mak.Nesmú sa bujóny, masox, tatárska, majonéza.

Pre pečeňovú diétu nie je vhodné vyprážanie, grilovanie a ani pečenie nie je úplne vhodné. Odporúča sa variť vo vode, dusiť alebo pripravovať pokrmy v pare. Môžete jedlá pripravovať na teflónovej panvici bez pridania oleja.

Zo zeleniny to sú všetky nadúvajúce druhy – kapusta, kel, cibuľa, atď. Pečeň podráždi aj ostré korenie alebo cesnak.

Ovocné kompóty a marmelády nie sú pri diéte vhodné.

Pečivo sa nesmie konzumovať čerstvé, pretože nadúva. Zo sladkostí si budete musieť odpustiť čokoládu, zákusky, oblátky, výrobky z lístkového, lineckého alebo kysnutého cesta.

Alkohol je pre pečeň veľkou záťažou, preto je zakázaný úplne. Pretože aj fajčenie je pre pečeň škodlivé, mali by ste s týmto zlozvykom prestať alebo ho aspoň obmedziť na minimum. Pečeňová diéta sa veľmi podobá diéte žlčníkovej, aj keď nie je tak prísna.

Pri diéte je dôležitý dostatok tekutín. Okrem toho sa odporúča pitie čaju z pestreca mariánskeho, ktorý pomáha regenerovať pečeňové bunky.

Náš tip na prečistenie pečeňe

Na prečistenie pečene pomáha výborne brezová šťava. Jej výťažok podporuje tvorbu žlče a štartuje k vyššiemu výkonu a tým odbúrava nánosy žlče. Pre mladších je dostupná aj ako sirup, čiže s cukrom. Výborne pečeň lieči aj panenský olivový olej (za studena lisovaný a podľa možnosti v BIO kvalite). Pite ho denne 1 a pol lyžice ráno a zapíjaný šťavou z pol citróna zmiešaného s pohárom vody. Na pečeň pôsobí veľmi blahodárne vďaka svojmu zloženiu.
Jedzte viac surovej zeleniny a ovocia (nemiešajte ho podľa možnosti s jedlami).Pite čaje a odvary z bylín. Existujú zmesi liečivých bylín ako napríklad „Čaj na prečistenie pečene“, či možno využiť semeno pestreca mariánskeho, alebo žihľavy na nálev k dennému použitiu. K tomu rovnocenný ba priam ešte lepší je aj olej z pestreca mariánskeho. Ak fajčíte, skúste  obmedziť fajčenie. Mäso jedzte len ľahké ako sú ryby, či kura.

Regenerácia a detoxikácia pečene

Existuje mnoho potravín, ktoré pomáhajú prirodzene čistiť pečeň tým, že stimulujú jej schopnosť odstraňovať odpadové látky z tela. Sú to napríklad:

Grapefruit

Obsahuje vitamín C a iné antioxidanty, ktoré zvyšujú čistiacu schopnosť pečene. Už malý pohár čerstvo odšťavenej grapefruitovej šťavy pomôže zvýšiť produkciu pečeňových detoxikačných enzýmov, ktoré odstraňujú karcinogénne látky a iné toxíny.

Najlepšie spravíte, ak si šťavu prichystáte sami doma. Antioxidanty pomáhajú stimulovať produkciu pečeňových detoxikačných enzýmov a tým sa zvýši prirodzený čistiaci proces.

Mrkva

Obsahuje vysoký podiel betakaroténu, ktorý napomáha stimulovať a zlepšovať funkciu pečene.

Cvikla

Obsahuje vysoké množstvo rastlinných flavonoidov a beta-karoténu, ktoré pomáhajú stimulovať a zlepšiť celkovú funkciu pečene. Rovnako pôsobí aj mrkva.

Cvikla je skvelá nielen pre vašu pečeň, ale aj celé telo. Vďaka jej krásnej farbe vás hneď môže napadnúť, že má niečo spoločné s krvou. Prirodzene ju čistí, posilňuje funkciu pečene a zvyšuje tvorbu živín.

Kurkuma

Je vynikajúcim korením pre pečeň. Skúste pridať kurkumu do šošovicového prívarku alebo iných zeleninových jedál. Kurkuma obsahuje enzýmy, ktoré aktívne odplavujú karcinogény a pomáha tak pečeni pri detoxikácii.

Alicin

Alicín a selén – látky, ktoré pomáhajú čistiť pečeň. Má schopnosť aktivovať pečeňové enzýmy, ktoré pomáhajú odplavovať toxíny z tela.

Listová zelenina

Patrí medzi najúčinnejšie potraviny očisťujúce a chrániace pečeň. Môžete ju jesť surovú v celku, rozmixovanú alebo varenú. Obsahuje chlorofyly, ktoré odstraňujú toxíny z krvného obehu. Neutralizuje ťažké kovy, chemické látky a pesticídy.

Jablká

Ďalšie ovocie, ktoré má vysoký obsah pektínu, čiže rozpustnej vlákniny, ktorá napomáha odstrániť toxíny a cholesterol z krvi. Jablká sú bohaté aj na kyselinu jablčnú, ktorá prirodzene očisťuje krv, odstraňuje z nej toxíny a vylučuje z tela karcinogénne látky.Tekvica Tekvica obsahuje dobré tuky a má málo kalórií, preto je prospešná pre pečeň.

Citrón a limetka

Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý pomáha v syntéze toxických látok na látky, ktoré môžu byť absorbované vodou. Ranné pitie citrónovej šťavy stimuluje pečeň. Okrem toho poznáme viacero dôvodov, prečo piť vodu s citrónom. Prečítať si ich môžete v tomto článku.

Odporúčanie

Pečeňová diéta sa má držať od štyroch mesiacov až do pol roka.

Nepodceňujte zdravie pečene a vyskúšajte pečeňovú detoxikáciu aspoň 1-krát ročne najlepšie na jar, kedy je najvhodnejší čas na prečistenie pečene. Vaša pečeň si vydýchne a poďakuje vám, že myslíte aj na ňu. 

V našom sortimente nájdete mnoho produktov určených pre túto dietu. Za všetky vyberáme tieto:

Zobrazenie: Zoznam Vedľa seba
Zobraziť:
Zoradiť podľa:
Výrobca: ***
Epsomská soľ 1kg  Športovci ju bežne využívajú na natiahnuté svaly, zatiaľ čo záhradníci na posypanie rastlín, aby zrýchlili ich rast. Reč je o Epsomské soli, ktorá bola pôvodne získavaná z minerálnej v..
€ 10.00
Výrobca: ***
Dr. Jentschura Meine base 750g Zasaditá-minerálna kúpeľová soľ. Tá najlepšia telová starostlivosť je z prírody Zásaditá telová starostlivosť s optimálnou hodnotou pH kúpeľovej vody pH 8,5. MeineBase® je ..
€ 19.50
Výrobca: Z - technology
Moringa oleifera 60 kapsulí  Mletý sterilizovaný prášok z listov a kvetov Moringou oleifera. Listy a struky moringy sa používajú ako potrava v mnohých kultúrach po celom svete. Ako prvá bola kultivo..
€ 19.90
Výrobca: Abido
Použitá časť rastliny: mleté semeno Vzhľad a farba: sypká zmes, farba svetlohnedá do hneda Vôňa a chuť: aromatická silná vôňa, ostrá korenistá chuť Použitie v kuchyni: pri pečení pečiva, výroba salámov a syrov, prísada do karí, do polievok, omáčok..
€ 3.35
Avon & Ragobert Polovnicke trio 225 g Darčekové balenie francúzkýcj pašték v plechu obsahuje: - srnčia terina, 75g - kančia terina, 75g - kačacia terina, 75g Avon & Ragobert je francúzska značka s dlhočnu tradici..
€ 8.99
Výrobca: Biopurus
Grepfruitovy olej BIO V jadierkach grapefruitu je obsiahnuté veľké množstvo bioflavonoidov (kvercetín, hesperidín, rutín, apigenin, campherol a naringenínu), ktoré sú podstatou ich mnohostranného účinku na náš organizmus. Tent..
€ 28.50
Výrobca: Biotuscany
Citrónová šťava BIO 250ml Ešte stále kupujete drahé a často aj nedozreté citróny v supermarketoch? Takéto citróny sa musia zbierať nezrelé, aby po dlhej ceste v kamiónoch boli na pultoch dozreté. No častokrát sú takéto citróny bez chute a plné pes..
€ 3.55
Výrobca: ***
Extra panenský olivový olej je olej získaný lisovaním či inými mechanickými postupmi z plodov olivovníka, ktorý tradične rastie v Stredomorí, odkiaľ sa rozšíril do celého sveta. Je jednou z najzdravších potravín súčasnosti, ktorá sa vďaka svojej ch..
€ 10.35
Výrobca: Agia triada
Foufas Olivový olej extra panenský  Jedinečný extra panenský olivový olej vyrobený z olív zozbieraných vo vybraných oblastiach Peloponézu. Je bohatý na antioxidanty, pričom jeho kyslosť nepresahuje 0,6%. Vyrába sa z dvoch najušľachtilejších..
€ 11.98
Výrobca: Grešík
Na základe 1 recenzií.
Slúži k prečisteniu organizmu, dodáva telu cenné minerály, zlepšuje látkovú výmenu a podporuje vylučovanie škodlivých látok z tela. Vhodný po užívaní antibiotík alebo iných liekov, pri nádorových ochoreniach a po pobyte v kontaminovanom prostredí..
€ 2.90
Výrobca: Grešík
Do čínskej kuchyne, pokrmov z hovädzieho mäsa, na dusené ryby. Tiež do perníkov a likérov. Táto séria sa vyznačuje mimoriadnou kvalitou jednotlivých korenín a veľmi prianzivou cenou v pomere k hmotnosti. Všetko korenie je bez glutamánu sodné..
€ 1.86
Výrobca: Grešík
Používa sa pri poruchách trávenia spojených s meteorizmom (nafukovaním) a kŕčami v tráviacom trakte. Zvyšuje tvorbu tráviacich štiav a povzbudzuje črevnú peristaltiku. Mierne povzbudzuje tvorbu materského mlieka. Ďalej sa ..
€ 1.99
Výrobca: Grešík
Čaj je vhodný pri neurózach a podráždenosti, pre ukľudnenie. Zloženie: pamajorán, medovka, materina dúška, chmeľ šišky, vrba kôra, majoránka, levanduľa, ovos plod, list maliny Bylinný čaj s nezameniteľným puncom jedinečnosti a kvality v..
€ 2.49
Výrobca: Grešík
Harmančekový čaj Príjemne aromatický nápoj, ktorý zlepšuje zažívanie, pôsobí priaznivo na močové cesty.  Harmanček pravý účinky Pomáha pri nadúvaní, hnačke, vyrážkach, bolestiach žalúdka, pri poruchách menštr..
€ 1.85
Výrobca: Grešík
Kardamom mletý Zelený kardamóm sa často spája s jeho krajinou pôvodu, Indiou. Kardamóm si ľudia cenia pre jeho jemne pikantnú, citrónovú a aromatickú chuť s výrazným eukalyptovým tónom. Po dlhý čas sa kardamóm používal viac v medicíne a voňavkárst..
€ 2.89
Výrobca: Grešík
Na prípravu perníkov a pečiva. Zloženie: škorica, koriander, klinček, badyán, zázvor, muškátový orech, nové korenie. Táto séria sa vyznačuje mimoriadnou kvalitou jednotlivých korenín a veľmi prianzivou cenou v pomere k hmotnosti. Všetko..
€ 2.99
Výrobca: Grešík
Na prípravu duseného mäsa a zeleniny, najmä v indickej a arabskej kuchyni. Táto séria sa vyznačuje mimoriadnou kvalitou jednotlivých korenín a veľmi prianzivou cenou v pomere k hmotnosti. Všetko korenie je bez glutamánu sodného. Balenie..
€ 1.96
Výrobca: Grešík
Grešík Kurkuma mletá 50g Korenina, zvaná tiež žltý zázvor, pochádza z južnej Ázie. Používaná ako liek, korenie a aj farbivo. Dodáva jedlu jemne pikantnú a exotickú chuť. Kurkuma privádza do tela energiu, dodáva ju pečeni, žlčníku, ničí škodli..
€ 1.88
Výrobca: Grešík
Do polievok, gulášov, zemiakových placiek a fašírok. Táto séria sa vyznačuje mimoriadnou kvalitou jednotlivých korenín a veľmi prianzivou cenou v pomere k hmotnosti. Všetko korenie je bez glutamánu sodného. Balenie: 20 g Zloženie: Ma..
€ 1.36
Výrobca: Grešík
Pravý čierny čaj Memory of Tea - vzpomienka na čaj. Na silný, lahodný a voňavý. Vôňa čajových plantáží sa prenesie až do Vášho domova.  Balenie: 20 x 1,8 g, porciovaný Výrobca: Valdemar Grešík – Natura s.r.o., Saská 134/60, 405 02 D..
€ 2.30
Výrobca: Grešík
Prečisťuje a zregeneruje pečeň, pôsobí blahodárne na jej činnosť a zlepšuje vylučovanie žlče. Zvyšuje pečeňový metabolizmus a priaznivo pôsobí na pečeňové tkanivo. Takisto po dlhodobom užívaní liekov. Zloženie: čakanka vňať, púpava list, nec..
€ 2.49
Výrobca: Grešík
Bylinný aromatizovaný čaj. Lahodný nápoj s chuťou medu a malín. Rooibos je čaj z fermentovaných lístkov rastliny Asphalatus linearis pôvodom z Južnej Afriky. Neobsahuje kofeín, má nižší obsah trieslovín. Obsahuje železo a mangán. Je vhodn..
€ 2.88
Výrobca: Grešík
V ľudovej liečbe sa šalvia oddávna používala na rôzne účely: ako kloktadlo pri angínach a zápale hrdIa, pri kataroch dýchacích a tráviacich ústrojov, na vymývanie zle sa hojacich rán atď. Balenie: 50 g Výrobca: Valdema..
€ 1.80
Výrobca: Grešík
Na základe 1 recenzií.
Saturejka Saturejka pôsobí antisepticky, potláča nežiaduce kvasné pochody v zažívacom ústrojenstve, mierni zápaly slizníc vrátane zápalu horných dýchacích ciest. Užíva sa v náleve alebo v čajových zmesiach pri náhlych zažívacích poruchách z d..
€ 1.86
Výrobca: Grešík
V tradičnej čínskej medicíne je schizandra čínska nazývaná rastlinou poskytujúca "plody piatich chutí" (wu-wei-zi), tj kyslé, horké, sladké, pálčivé a slané. Plody stimulujú centrálny nervový systém, kardiovaskulárny sy..
€ 4.35
Výrobca: Grešík
Urologický čaj Pri zápaloch močového mechúra a rôznych ťažkostiach močových ciest. Pôsobí močopudne, dezinfikuje a chráni sliznice močových ciest. Bylinný čaj s nezameniteľným puncom jedinečnosti a kvality vyrobený podľa pôvodnej receptúry ..
€ 2.90
Výrobca: Grešík
Yerba maté sú lístky cezmíny paraguajské, stálozeleného stromu domácého v Južnej Amerike. Je národným nápojom Argentíncov, ktorí oceňujú jej vlastnosti - silno povzbudzujúce účinky, odstránenie únavy a prečistenie mysli. Zloženie: cezmína pa..
€ 2.99
Výrobca: Grešík
Žihľavový čaj Čaj má peknú zelenú farbu a môžete ho využívať aj pri snahe o schudnutie. Žihľavový čaj dokáže perfektne vyčistiť organizmus a na tento účel by sa mal konzumovať zhruba dva až tri týždne (dve šálky za deň..
€ 1.80
Výrobca: ***
Zeleninová šťava bio 500ml  100% zeleninový kokteil vyrobený zo zmesi paradajok, mrkvy, červenej repy, zeleru, uhoriek, kyslej kapusty, cibule a feniklu. Zloženie: paradajková šťava BIO, mrkvová šťava BIO, šťava z červenej repy čiastočne f..
€ 2.99
Výrobca: La chinata
Olivový olej extra panenský španielsko 750ml Extra panenský olivový olej La Chino sa získava z výberových olív zozbieraných v oblasti Sierra de Gata, ktorá sa nachádza na severozápade provincie Cáceres. Zbierajú sa tu výhradne najlepšie olivy, k..
€ 13.90
Výrobca: Provita
Olej ostropestrec mariánsky 175 ml Pestrecový olej obsahuje škálu vitamínov rozpustných v tukoch, teda vitamíny A, D, E a F. Vitamín F je vlastne tvorený tromi nenasýtenými mastnými kyselinami, pričom v&n..
€ 5.85
Výrobca: Provita
Olej z čierneho kmínu 100 ml Olej z čierneho kmínu býva tiež označovaný ako zlato faraónov. Je lisovaný za studena zo semien černuchy siatej (nigella sativa). Pre svoje liečebné účinky sa užíval už v..
€ 12.98
Výrobca: Provita
Na základe 1 recenzií.
Javorový sirup je kanadská špecialita, ktorá sa stále viac využíva aj u nás. Je to 100% prírodné sladidlo, ktoré je zdravou a zároveň aj chutnou náhradou bieleho cukru. Kvalitný BIO javorový sirup neobsahuje žiadne pridané sladidlá, far..
€ 5.98
Výrobca: ***
Prírodná, čistá mrkvová šťava, dochutená citrónovou šťavou, nedosladená. Obsah ovocia: 100% ošetrené pasterizáciou Mrkva podporuje činnosť zraku a je hodnotná pre zdravý vzhľad pokožky. 0bsahuje beta karotén, ktorý je veľmi dôležitý najmä v letný..
€ 2.90
Výrobca: ***
Pestrecový olej obsahuje škálu vitamínov rozpustných v tukoch, teda vitamíny A, D, E a F. Vitamín F je vlastne tvorený tromi nenasýtenými mastnými kyselinami, pričom v tomto oleji je zastúpená najmä kyselina lino..
€ 5.75

Infolinka tel.:0950 377 594, info@svetchuti.eu

Prevádzka:Slovenskej jednoty 19, Košice

DOPRAVA ZDARMA PRI NAKUPE OD 55,-eur

×

DOPRAVA ZDARMA PRI NAKUPE OD 55,-eur

Výrazné zľavy na Vaše top produkty

Doprava zdarma pri objednávke od 55,-eur. Zásielka bude zaslaná na Vašu najbližšiu poštu.

 

 

Prepravné od 1,60 eur

×

Prepravné od 1,60 eur

Doručíme k Vám domov, na 1450 odberných miest Slov.pošty alebo expresne nasledujúci deň.

Od 0,000 kg do 0,399 kg - 1,60 
Od 0,400 kg do 0,899 kg - 2,30 

Od 0,900 kg do 4,999 kg - 2,70 

Od 5,000 kg do 8,999 kg - 3,70 

Od 9,000 kg do 10,000 kg -5,60 

Pri nákupe tovaru nad 60,-eur doprava na najbližšiu poštu zdarma.

Od 0,000 kg do 0,399 kg - 1,60 
Od 0,400 kg do 0,899 kg - 2,30 

Od 0,900 kg do 1,999 kg - 3,30 

Od 2,000 kg do 4,499 kg - 3,90 

Od 4,500 kg do 10,000 kg -4,90 

 

Od 0,000 kg do 9,999 kg -    6,60 
Od 10,000 kg do 14,999 kg - 6,90 

Od 15,000 kg do 19,999 kg - 7,50 

Od 20,000 kg do 29,999 kg - 10,00 

Od 30,000 kg do 39,999 kg - 14,00 

Od 40,000 kg do 49,999 kg - 18,60 

 

4. Doručenie balíka na adresu v Českej republike - doručenie 7dní:

                                                     od 0kg do 0,45kg                 4,30eur

                                                     od 0,45kg do 0,90kg            8,00eur

                                                     od 0,90kg do 4,90kg            9,00eur

                                                     od 4,90kg do 9,90kg          12,50eur

                                                     od 9,90kg do 14,90kg       25,00eur

                                                     od 14,90kg do 19,00kg     30,00eur

5. Doručenie balíka na adresu v Európe - doručenie 10dní:

od 0kg do 0,49kg                5,50eur

od 0,49kg do 0,99kg           8,50eur

od 0,99kg do 1,95kg          13,90eur

od 1,95kg do 2,95kg          19,90eur

od 2,95kg do 4,95kg          25,00eur

od 4,95kg do 6,90kg          30,00eur

od 6,90kg do 9,90kg          37,00eur

 

 

Vernostný program

×

Vernostný program

Celý nákup za vernostné body

VERNOSTNÝ   PROGRAM

Ako vernostný program funguje?

Za každé minuté euro nákupu dostanete jeden bod.

Počet bodov, ktoré získate nákupom produktu je uvedený pri každom produkte nad jeho fotografiou.

Prehľad o celkových nazbieraných vernostných bodoch nájde každý registrovaný zákazník v prehľadoch svojho Konta v časti Vaše vernostné body.

Ako a kde je možné získané body použiť?

Následne si Vaše nazbierané vernostné body pripísané na Vaše konto môžete uplatniť pri nákupe tovaru pri ďalších objednávkach. Vernostné body môžete použiť aj na celý nákup tovaru. Vernostné body sa uplatňujú v nákupnom košíku v časti ZOBRAZIŤ OBSAH KOŠÍKA.

PRAJEME VÁM PRÍJEMNÉ NAKUPOVANIE.

 

     

×

Infolinka +421907994670

×

BONUSY a ZĽAVY v našom bio obchode

Za každé celé euro nákupu u nás získate 1 vernostný bod. 

Vernostné body sa pripočítavajú na konto registrovaného zákazníka. Počet vernostných bodov, ktoré za nákup konkrétneho produktu získate je uvedený pri každom produkte v časti nad fotkou. Prehľad o celkových nazbieraných vernostných bodoch nájde každý registrovaný zákazník v prehľadoch svojho Konta v časti Vaše vernostné body.

Každých 20 vernostných bodov sa rovná 1EUR.

Následne si Vaše nazbierané vernostné body môžete uplatniť pri nákupe tovaru pri ďalšich objednávkach. Vernostné body môžete použiť aj na celý nákup tovaru. Vernostné body sa uplatňujú v nákupnom košíku v časti ZOBRAZIŤ OBSAH KOŠÍKA.

PRAJEME VÁM PRÍJEMNÉ NAKUPOVANIE.

×

ženy,mužov,gurmánov...

Jedinečné darčekové koše nájdete na: https://www.svetchuti.eu/darcekove-kose

PRAJEME VÁM PRÍJEMNÉ NAKUPOVANIE.

×