Pečeň je najväčšia žľaza v organizme. Má veľa úloh, najmä pri látkovej premene. Oprávnene je pokladaná za chemické laboratórium ľudského tela. Všetky tri základné druhy živín – cukry, bielkoviny a tuky – sa po rozložení v tráviacom ústrojenstve dostávajú krvou do pečene, kde sa ďalej spracúvajú. Pečeň zneškodňuje jedovaté látky, vylučuje žlč, vytvára veľa enzýmov, ktoré sú potrebné pri chemických pochodoch v tkanivách. Podieľa sa na látkovej premene stravy na vitamíny, hormóny, elektrolyty a ďalšie látky, ktoré sú nevyhnutné pre život. Dôležitú úlohu zohráva aj pri zrážaní krvi.
Hlavné pravidlá pri pečeňovej diéte
Pečeňová diéta napomáha k správnej funkcii pečene a chráni ju pred nadmerným zaťažením. Pečeň zaťažuje napríklad prejedanie sa, konzumácia spracovaných potravín, vyprážaných jedál, stres alebo vystavovanie sa rôznym látkam znečisťujúcim životné prostredie. Keď je pečeň zaťažená, nedokáže efektívnym spôsobom spracovávať toxíny, tuk a bielkoviny.
Diéta spočíva vo vynechaní živočíšnych i rastlinných tukov, živočíšnych bielkovín, nesmie sa koreniť. Nevhodné sú tučné mäsá, masť, slanina, údeniny ako sú salámy, paštéty, klobásy. Ďalej potom tučné ryby ako losos alebo makrela. Z mliečnych výrobkov to sú maslo, smotana, šľahačka, jogurty s obsahom tuku nad 4%, tvrdé syry nad 30%. Pre svoj vysoký obsah tukov nie sú vhodné ani orechy – napr. búrske oriešky, mandle, kokos, ale ani semienka ako sú napr. slnečnicové semienka alebo aj mak.Nesmú sa bujóny, masox, tatárska, majonéza.
Pre pečeňovú diétu nie je vhodné vyprážanie, grilovanie a ani pečenie nie je úplne vhodné. Odporúča sa variť vo vode, dusiť alebo pripravovať pokrmy v pare. Môžete jedlá pripravovať na teflónovej panvici bez pridania oleja.
Zo zeleniny to sú všetky nadúvajúce druhy – kapusta, kel, cibuľa, atď. Pečeň podráždi aj ostré korenie alebo cesnak.
Ovocné kompóty a marmelády nie sú pri diéte vhodné.
Pečivo sa nesmie konzumovať čerstvé, pretože nadúva. Zo sladkostí si budete musieť odpustiť čokoládu, zákusky, oblátky, výrobky z lístkového, lineckého alebo kysnutého cesta.
Alkohol je pre pečeň veľkou záťažou, preto je zakázaný úplne. Pretože aj fajčenie je pre pečeň škodlivé, mali by ste s týmto zlozvykom prestať alebo ho aspoň obmedziť na minimum. Pečeňová diéta sa veľmi podobá diéte žlčníkovej, aj keď nie je tak prísna.
Pri diéte je dôležitý dostatok tekutín. Okrem toho sa odporúča pitie čaju z pestreca mariánskeho, ktorý pomáha regenerovať pečeňové bunky.
Náš tip na prečistenie pečeňe
Na prečistenie pečene pomáha výborne brezová šťava. Jej výťažok podporuje tvorbu žlče a štartuje k vyššiemu výkonu a tým odbúrava nánosy žlče. Pre mladších je dostupná aj ako sirup, čiže s cukrom. Výborne pečeň lieči aj panenský olivový olej (za studena lisovaný a podľa možnosti v BIO kvalite). Pite ho denne 1 a pol lyžice ráno a zapíjaný šťavou z pol citróna zmiešaného s pohárom vody. Na pečeň pôsobí veľmi blahodárne vďaka svojmu zloženiu.
Jedzte viac surovej zeleniny a ovocia (nemiešajte ho podľa možnosti s jedlami).Pite čaje a odvary z bylín. Existujú zmesi liečivých bylín ako napríklad „Čaj na prečistenie pečene“, či možno využiť semeno pestreca mariánskeho, alebo žihľavy na nálev k dennému použitiu. K tomu rovnocenný ba priam ešte lepší je aj olej z pestreca mariánskeho. Ak fajčíte, skúste obmedziť fajčenie. Mäso jedzte len ľahké ako sú ryby, či kura.
Regenerácia a detoxikácia pečene
Existuje mnoho potravín, ktoré pomáhajú prirodzene čistiť pečeň tým, že stimulujú jej schopnosť odstraňovať odpadové látky z tela. Sú to napríklad:
Grapefruit
Obsahuje vitamín C a iné antioxidanty, ktoré zvyšujú čistiacu schopnosť pečene. Už malý pohár čerstvo odšťavenej grapefruitovej šťavy pomôže zvýšiť produkciu pečeňových detoxikačných enzýmov, ktoré odstraňujú karcinogénne látky a iné toxíny.
Najlepšie spravíte, ak si šťavu prichystáte sami doma. Antioxidanty pomáhajú stimulovať produkciu pečeňových detoxikačných enzýmov a tým sa zvýši prirodzený čistiaci proces.
Mrkva
Obsahuje vysoký podiel betakaroténu, ktorý napomáha stimulovať a zlepšovať funkciu pečene.
Cvikla
Obsahuje vysoké množstvo rastlinných flavonoidov a beta-karoténu, ktoré pomáhajú stimulovať a zlepšiť celkovú funkciu pečene. Rovnako pôsobí aj mrkva.
Cvikla je skvelá nielen pre vašu pečeň, ale aj celé telo. Vďaka jej krásnej farbe vás hneď môže napadnúť, že má niečo spoločné s krvou. Prirodzene ju čistí, posilňuje funkciu pečene a zvyšuje tvorbu živín.
Kurkuma
Je vynikajúcim korením pre pečeň. Skúste pridať kurkumu do šošovicového prívarku alebo iných zeleninových jedál. Kurkuma obsahuje enzýmy, ktoré aktívne odplavujú karcinogény a pomáha tak pečeni pri detoxikácii.
Alicin
Alicín a selén – látky, ktoré pomáhajú čistiť pečeň. Má schopnosť aktivovať pečeňové enzýmy, ktoré pomáhajú odplavovať toxíny z tela.
Listová zelenina
Patrí medzi najúčinnejšie potraviny očisťujúce a chrániace pečeň. Môžete ju jesť surovú v celku, rozmixovanú alebo varenú. Obsahuje chlorofyly, ktoré odstraňujú toxíny z krvného obehu. Neutralizuje ťažké kovy, chemické látky a pesticídy.
Jablká
Ďalšie ovocie, ktoré má vysoký obsah pektínu, čiže rozpustnej vlákniny, ktorá napomáha odstrániť toxíny a cholesterol z krvi. Jablká sú bohaté aj na kyselinu jablčnú, ktorá prirodzene očisťuje krv, odstraňuje z nej toxíny a vylučuje z tela karcinogénne látky.Tekvica Tekvica obsahuje dobré tuky a má málo kalórií, preto je prospešná pre pečeň.
Citrón a limetka
Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý pomáha v syntéze toxických látok na látky, ktoré môžu byť absorbované vodou. Ranné pitie citrónovej šťavy stimuluje pečeň. Okrem toho poznáme viacero dôvodov, prečo piť vodu s citrónom. Prečítať si ich môžete v tomto článku.
Odporúčanie
Pečeňová diéta sa má držať od štyroch mesiacov až do pol roka.
Nepodceňujte zdravie pečene a vyskúšajte pečeňovú detoxikáciu aspoň 1-krát ročne najlepšie na jar, kedy je najvhodnejší čas na prečistenie pečene. Vaša pečeň si vydýchne a poďakuje vám, že myslíte aj na ňu.
V našom sortimente nájdete mnoho produktov určených pre túto dietu. Za všetky vyberáme tieto: