Bezlaktózová dieta

Bezlaktózová dieta

Diéta určená pre ľudí alergických na mlieko a mliečne výrobky.

Podstata diéty

Laktóza je mliečny cukor. Pomocou enzýmu laktázy, ktorý sa nachádza v tenkom čreve, sa počas trávenia laktóza rozkladá na dva jednoduché cukry - glukózu a galaktózu. Pre neschopnosť organizmu produkovať dostatočné množstvo laktázy znamená, že nerozložený mliečny cukor prejde do hrubého čreva. Potom nastávajú príznaky plynatosti alebo hnačka.

Neznášanlivosť laktózy sa môže prejaviť v každom veku. Zistila sa u vás, ale vy presne neviete, čo to znamená a čo môžete jesť a čo naopak zo svojho jedálnička vylúčiť? V tomto článku vám vysvetlíme, ako to s prehľadom zvládnuť.

Aké sú prejavy neznášanlivosti laktózy?

Hnačkovitá, kyslá, fermentovaná stolice

Nadúvanie, plynatosť čriev

Pocity plnosti

Bolesti brucha

Vracanie

Podráždenie kože, zapareniny

Diéty buď znižujú množstvo laktózy, alebo rozložia mliečny cukor pred jeho konzumáciou. Laktázu si môžete kúpiť vo forme tabletky a užiť ju pred jedlom, aby sa zabezpečilo rozloženie laktózy na glukózu a galaktózu.

 

Ktoré potraviny sú z hľadiska laktózy najrizikovejšie?

Hlavným zdrojom laktózy sú samozrejme mliečne produkty:

mlieko (plnotučné, polotučné, odstredené, kyslé, acidofilné, sušené), jogurt, tvaroh, smotana, syr, maslo, kefír, srvátka, mliečny zákys, cmar, puding, nátierkové maslo, žinčica.

Je pritom jedno, či sú mliečne výrobky vyrobené z kravského mlieka, alebo z mlieka iných zvierat. Laktóza je prirodzenou súčasťou všetkých mliek vrátane ľudského.

Strážte si skryté mlieko

O zložení sa musíme zaujímať aj u známych potravín. Rôzne mliečne zložky a mliečne výrobky uvedené vyššie sa môžu objaviť aj v potravinách, v ktorých by sme ich nehľadali. Ide najčastejšie o tieto: pečivo sladké i slané, plnené oblátky, čokoládovej a tukové polevy, energetické tyčinky pre športovcov, instantné pokrmy, údeniny, margaríny, koktaily na chudnutie.

Samotná laktóza sa pridáva napríklad do niektorých mliečnych čokolád, zmrzlín, ochutených zemiakových lupienkov alebo sladkého pečiva. Prítomnosť laktózy môže prekvapiť aj v šunke alebo iných údeninách.

Laktóza v liekoch

Laktóza (prípadne jej monohydrát alebo anhydrid) sa s obľubou používa ako tzv. plnidlo v množstve rôznych tabliet - liekov, potravinových doplnkov alebo náhradných sladidiel - často poznáme podľa bielej farby. Našťastie je oboje možné zohnať aj bez laktózy, napríklad v tekutej forme.

Ktoré mliečne výrobky nám nemusia vadiť?

Laktóza je rozpustná vo vode, preto všeobecne platí, že z mliečnych výrobkov obsahujú najviac laktózy výrobky z odtučneného (odstredeného) mlieka a najmenej tie tučné.

Vedľa obsahu tuku je určitým vodítkom aj to, či mliečny výrobok prešiel kvasením. Baktérie mliečneho kvasenia (laktobacily, bifidobaktérie a iné kultúry) totiž premieňajú laktózu na neškodnú kyselinu mliečnu - vo výrobku samotnom aj v črevách človeka.

Niektoré mliečne produkty tak môžu bez problémov konzumovať aj niektoré osoby s neznášanlivosťou laktózy: šľahačka, maslo, "Prírodné" jogurty (bez pridaného sušeného mlieka),tvrdé syry s dlhšou dobou zrenia (ementál, parmezán, cheddar i.),kyslá smotana, kefír.

Veľa záleží na výrobcovi alebo značke produktu a samozrejme tiež na skonzumované množstvo. Treba si nájsť "svoje" výrobky a tie kupovať

TIP PRE VÁS:

Výrobky bez mlieka sú označené v predajniach nápisom bezmliečny, lactose free, lactose frei. Pokiaľ si ale nebudete istí, opýtajte sa personálu.

Najväčší výber týchto výrobkov nájdete v obchodoch so zdravou výživou. Nájdete tu sójové mlieko, sójové jogurty aj párky a salámy, bezmliečne cukrovinky, bezlaktózové mlieka, napr. mandľové, ovsené, ryžové alebo z lieskových orieškov.

Bezlaktózová dieta recept na rýchlu pšenovú kašu s ovocím:

ČO POTREBUJEME:

5 PL pšenové vločky

4 ks veľké mrazené jahody

ríbezle

3 PL lúpané konopné jadierka

voda

Postup:

1. Pšeno premyjeme a varíme s vodou asi 5minút. Vymixujeme ho s mrazenými jahodami. Tie schladia horúcu kašu a jedlo môžeme takto hneď podávať.

2.Keďže mixovaním sa kaša rozriedi, pridáme do nej na tanieri ešte konopné jadierka, ríbezle, alebo iné ovocie.

3.Pre väčšie deti môžete pridať aj orechy. 

V našom sortimente nájdete mnoho produktov určených pre túto dietu. Za všetky vyberáme tieto:

 

Zobrazenie: Zoznam Vedľa seba
Zobraziť:
Zoradiť podľa:
Výrobca: Eco mil
Taliansky rastlinný nápoj zo sójových bôbov v bio kvalite. Skvelá náhrada kravského či kozieho mlieka, najmä pre osoby s intoleranciou na laktózu a osoby alergické na mliečne bielkoviny. Sójový nápoj je ľahko stráviteľný..
€ 2.15
Výrobca: Eco mil
Ovsený nápoj sa vyznačuje špecifickou a unikátnou chuťou, ktorú výrobku prepožičiava špeciálne tepelne upravená ovsená múka. Ovsený nápoj je obohatený o vápnik a fosfor. Okrem pitia možno Ovsený nápoj použiť pri varení ako náhradu za mlie..
€ 2.15
Výrobca: Bioharmonie
Jačmeň patrí medzi najstaršie obilniny. Priaznivo pôsobí proti rozvoju srdcovo-cievnych ochorení. Jačmeň prepláchneme, vložíme do hrnca so studenou vodou, osolíme, pridáme kvapku oleja a varíme pod pokrievkou bez miešania. Po 30 minútach ..
€ 1.34
Výrobca: Bionebio
Kakaové hviezdičky obsahujú prevažne celozrnnú múku a sú sladené sušenou trstinovou šťavou Rapadura a medom. Ochutené sú kakaom a parfumované pravou Bourbon vanilkou. Sú výborné samotné alebo zaliate kravským či sójovým mliekom. Používame i..
€ 2.99
Výrobca: Chtoura Garden
Falafel (vegetariánsky karbonátok) 200g Instantný vegetariánsky karbonátok. Podávame teplé alebo studené ako samostatný chod s arabským pita chlebom, ochutený paradajkami, kyslou uhorkou a poliaty omáčkou tahini alebo s jogurtovými..
€ 2.99
Výrobca: Provita
Ražná celozrnná múka BIO Je mletá tým najšetrnejším možným spôsobom. Tým je zabezpečené uchovanie maximálneho množstva nutričných látok v múke.  Nutrične cennejšie celozrnné múky majú kratšiu trvanlivosť, sú tmavšie a chuťovo ove..
€ 1.89
Výrobca: Eco mil
Kulinárska špecialita z mandlí – alternatíva kravskej a sójovej smotany. 100% rastlinná v bio kvalite.Môžete ju pridať do omáčok, polievok, cestovín alebo zeleniny, do múčnikov alebo čaju.Na rozdiel od ostatných smotán sa táto smotana pri..
€ 1.95
Výrobca: Eco mil
Mandľový nápoj BIO 1l Tento bio nápoj predstavuje zdravú a chutnú, rastlinnú alternatívu mlieka pre celú rodinu. Neobsahuje laktózu, lepok, cholesterol a sóju. Zloženie:  Voda, mandle* (7 %), agávový sirup*, ..
€ 3.99
Výrobca: Cocomas
Kokosová smotana    Kokosový krém obsahuje všetky zložky, ktoré sú v kokosovom orechu. Vyrába sa z dužiny kokosového orecha. Je ľahko stráviteľný s vysokým obsahom energií 370Kcal/100g.Používa sa na rôzne dezerty, zákusky, krémy a j..
€ 2.20
Výrobca: ***
Ghí je vhodné pre prípravu pečených jedál a tiež sladkostí. Môže byť rozpálené až do veľmi vysokej teploty, kedy nie je vstrebávané pokrmom. Ghí je čistý tuk pripravený z masla a je úplne vynikajúci pre varenie. Pripravuje sa veľmi pomal..
€ 12.90
Výrobca: Grešík
Na základe 1 recenzií.
Čubrica korenie Táto zmes je pre milovníkov saturejky a balkánskej kuchyne. Originálne zloženie čubrice je saturejka, senovka a chilli, ktorú v tejto zmesi nenájdete. Saturejka aj pískavica sú jedny z najzdravších bylin..
€ 2.88
Výrobca: Grešík
Pamajorán obyčajný  Pamajorán je vynikajúci v talianskej a gréckej kuchyni, na pizzu, cestoviny, ryby a hydinu.  Táto séria sa vyznačuje mimoriadnou kvalitou jednotlivých korenín a veľmi prianzivou cenou v pomere k hmotnosti. Všet..
€ 1.80
Výrobca: Health link
Na základe 4 recenzií.
Bio kokosový olej Kokosový olej je od nepamäti cenený pre svoje blahodarné a všestranné pôsobenie na organizmus. Zrelé plody kokosu sú ručne spracovávané tradičnou metódou lisovania za studena. Jedine tak si kokosový olej uchováva všetky vitamíny ..
€ 3.58
Výrobca: Health link
Na základe 2 recenzií.
Trstinová melasa je takmer čierna sirupovitá hmota, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe trstinového cukru zo šťavy z cukrovej trstiny. Táto šťava obsahuje okrem cukru tiež biologicky aktívne látky potrebné k jeho stráveniu. Tie však zostáv..
€ 3.75
Výrobca: Megafyt
Bylinný čaj príjemnej vône a chuti. Obsahové látky pôsobia priaznivo pri zažívacích ťažkostiach spojených s nadúvaním, nechutenstvom a pocitom plnosti. Príprava a dávkovanie: 1 vrecúško na 1 šálku (250 ml) vody. Deti od..
€ 2.98
Výrobca: ***
Ryžový nápoj je univerzálny osviežujúci nápoj, vhodný tiež na varenie a pečenie, alebo do obľúbených cereálií. Bez laktózy, prirodzene bezlepkový, neobsahuje cholesterol, je bez cukru. Zloženie: voda, ryža  (14%), slnečnicový..
€ 1.94
Výrobca: ***
Ghí je vhodné pre prípravu pečených jedál a tiež sladkostí. Môže byť rozpálené až do veľmi vysokej teploty, kedy nie je vstrebávané pokrmom. Ghí je čistý tuk pripravený z masla a je úplne vynikajúci pre varenie. Pripravuje sa veľmi pomal..
€ 10.95
Výrobca: Provita
Obsahujú  vysoké   množstvo   prirodzeného  cukru, vitamínov skupiny B, draslík, železo, horčík, fosfor a vápnik. Takmer  tretinu  ich  hmotnosti  predstavuje vláknina  vo forme  pektínu a..
€ 1.65
Výrobca: Provita
Datlová pasta 1kg Použitie: datľové pasta má veľmi široké využitie v kuchyni. Môžete ju pridať do smoothies, proteínových nápojov či ako náplň do koláčov. Vďaka svojej sladkej chuti skvele ochutí ranné kaše, oriešková masla alebo nepeč..
€ 5.95
Výrobca: Provita
Pšeno je vlastne lúpané proso siate a je úžasným všestranným pokrmom. Ako príloha (napr. k paradajkovej omáčke), závarka do polievky, ako kaša (pridáme viac vody), základ šalátov (trebárs namiesto kuskusu), ako náplň fašírok a sladkých ná..
€ 1.99
Výrobca: ***
Stévia je vo svojej prirodzenej podobe rastlina, bylina pochádzajúca z Paraquaya a Brazílie. Listy stévie po stáročia používali v rôznych kultúrach Južnej Ameriky ako sladidlo. Listy sú bez kalórií a chuťovo môžu byť až 300x sladšie ako cukor. Stévia..
€ 7.50

Infolinka tel.:0950 377 594, info@svetchuti.eu

Prevádzka:Slovenskej jednoty 19, Košice

DOPRAVA ZDARMA PRI NAKUPE OD 55,-eur

×

DOPRAVA ZDARMA PRI NAKUPE OD 55,-eur

Výrazné zľavy na Vaše top produkty

Doprava zdarma pri objednávke od 55,-eur. Zásielka bude zaslaná na Vašu najbližšiu poštu.

 

 

Prepravné od 1,60 eur

×

Prepravné od 1,60 eur

Doručíme k Vám domov, na 1450 odberných miest Slov.pošty alebo expresne nasledujúci deň.

Od 0,000 kg do 0,399 kg - 1,60 
Od 0,400 kg do 0,899 kg - 2,30 

Od 0,900 kg do 4,999 kg - 2,70 

Od 5,000 kg do 8,999 kg - 3,70 

Od 9,000 kg do 10,000 kg -5,60 

Pri nákupe tovaru nad 60,-eur doprava na najbližšiu poštu zdarma.

Od 0,000 kg do 0,399 kg - 1,60 
Od 0,400 kg do 0,899 kg - 2,30 

Od 0,900 kg do 1,999 kg - 3,30 

Od 2,000 kg do 4,499 kg - 3,90 

Od 4,500 kg do 10,000 kg -4,90 

 

Od 0,000 kg do 9,999 kg -    6,60 
Od 10,000 kg do 14,999 kg - 6,90 

Od 15,000 kg do 19,999 kg - 7,50 

Od 20,000 kg do 29,999 kg - 10,00 

Od 30,000 kg do 39,999 kg - 14,00 

Od 40,000 kg do 49,999 kg - 18,60 

 

4. Doručenie balíka na adresu v Českej republike - doručenie 7dní:

                                                     od 0kg do 0,45kg                 4,30eur

                                                     od 0,45kg do 0,90kg            8,00eur

                                                     od 0,90kg do 4,90kg            9,00eur

                                                     od 4,90kg do 9,90kg          12,50eur

                                                     od 9,90kg do 14,90kg       25,00eur

                                                     od 14,90kg do 19,00kg     30,00eur

5. Doručenie balíka na adresu v Európe - doručenie 10dní:

od 0kg do 0,49kg                5,50eur

od 0,49kg do 0,99kg           8,50eur

od 0,99kg do 1,95kg          13,90eur

od 1,95kg do 2,95kg          19,90eur

od 2,95kg do 4,95kg          25,00eur

od 4,95kg do 6,90kg          30,00eur

od 6,90kg do 9,90kg          37,00eur

 

 

Vernostný program

×

Vernostný program

Celý nákup za vernostné body

VERNOSTNÝ   PROGRAM

Ako vernostný program funguje?

Za každé minuté euro nákupu dostanete jeden bod.

Počet bodov, ktoré získate nákupom produktu je uvedený pri každom produkte nad jeho fotografiou.

Prehľad o celkových nazbieraných vernostných bodoch nájde každý registrovaný zákazník v prehľadoch svojho Konta v časti Vaše vernostné body.

Ako a kde je možné získané body použiť?

Následne si Vaše nazbierané vernostné body pripísané na Vaše konto môžete uplatniť pri nákupe tovaru pri ďalších objednávkach. Vernostné body môžete použiť aj na celý nákup tovaru. Vernostné body sa uplatňujú v nákupnom košíku v časti ZOBRAZIŤ OBSAH KOŠÍKA.

PRAJEME VÁM PRÍJEMNÉ NAKUPOVANIE.

 

     

×

Infolinka +421907994670

×

BONUSY a ZĽAVY v našom bio obchode

Za každé celé euro nákupu u nás získate 1 vernostný bod. 

Vernostné body sa pripočítavajú na konto registrovaného zákazníka. Počet vernostných bodov, ktoré za nákup konkrétneho produktu získate je uvedený pri každom produkte v časti nad fotkou. Prehľad o celkových nazbieraných vernostných bodoch nájde každý registrovaný zákazník v prehľadoch svojho Konta v časti Vaše vernostné body.

Každých 20 vernostných bodov sa rovná 1EUR.

Následne si Vaše nazbierané vernostné body môžete uplatniť pri nákupe tovaru pri ďalšich objednávkach. Vernostné body môžete použiť aj na celý nákup tovaru. Vernostné body sa uplatňujú v nákupnom košíku v časti ZOBRAZIŤ OBSAH KOŠÍKA.

PRAJEME VÁM PRÍJEMNÉ NAKUPOVANIE.

×

ženy,mužov,gurmánov...

Jedinečné darčekové koše nájdete na: https://www.svetchuti.eu/darcekove-kose

PRAJEME VÁM PRÍJEMNÉ NAKUPOVANIE.

×